Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan Başkenti

Bakü Azerbaycan'ın başkenti olarak, hem ülkenin hem de bölgenin önemli bir kenti olarak dikkat çekmektedir. Ülke genelinde 10 milyon insan yaşamakta..

Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan Başkenti Bakü 3 milyonluk nüfusu ile Kafkasların en büyük şehridir. Hazar Denizi’nin batı kıyısındaki bu güzide şehir bölgenin de en büyük ticari merkezidir. Sanayi şirketleri, kültürel tarihi ile büyük öneme sahip Bakü, ayrıca bir liman kenti olarak da büyük rağbet görmekte ve potansiyelini sergilemektedir.

2200 kilometre karelik bir yüzölçüme sahip şehir, Abşeron adı verilen yarımadanın güneyinde ve Hazar denizi sahili boyunca uzanır. Bakü’de gezip görülebilecek yerler arasında Fevvareler Meydanı’ndan Devlet Bayrağı meydanına kadar birçok yer bulunurken, İçeri Şehir tarihi kor alanı ise önemli bir miras olarak ve dışarıdan gelenleri çekecek bir cazibe merkezi olarak karşımıza çıkıyor.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, metro hattı ile de şehrin çağdaşlığını ve gelişmişliğini sergilemektedir. Ayrıca şehirdeki ulaşım hem otobüslerle hem de taksilerle bölgenin her noktasına çok kısa sürede sağlanmaktadır.

Azerbaycan Gece Hayatı

Gece hayatı düşkünlerine, ya da Bakü’de geceler nasıl geçer sorusunun cevabını merak edenlere de çok iyi bir cevabımız bulunmaktadır. Uluslararası en büyük seyahat ve gezi rehberi sitesi Lonely Planet’in raporuna göre dünyada gece hayatının en kaliteli geçirildiği 10 ülke arasında Bakü/Azerbaycan bulunmakta.

Bakü’nün sıcaklık ortalamaları ile ilgili bilgi vermek gerekirse, kış aylarını 4-5 derecelik ortalama sıcaklıklarla geçiren şehir, yaz aylarında da 25 derecelik mükemmel bir ortam ile herkesi karşılamaktadır. Yağmurların normal seviyelerde ve kış aylarında olduğunu belirtmek gerek. Ayrıca en güneyinin ormanlık olmasından dolayı yaz aylarında daha da serin havalar görülmektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!